Завдання для Авакова. Як об’єднати в одному Альянсі Тимошенко, Разумкова і ГройсманаNovember 13, 2021

Колишній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повернувся в активну політику. Увечері 4 листопада він був гостем ток-шоу “Народ проти” на телеканалі “Україна 24”. Програма тривала більше години, за цей час Аваков встиг розповісти багато про що, в тому числі і про свої плани. Якщо коротко, він хоче створити альянс, який відбере владу у Володимира Зеленського і сам займеться політичним управлінням країни.

Дворівнева роль
Перш ніж оцінювати реалістичність цих планів, варто відзначити ту роль, яку Аваков відводить самому собі. Він чітко дав зрозуміти, що ця роль буде дворівневою. По-перше, судячи з його слів, він збирається особисто брати участь в якомусь центристському партійному проекті. А по-друге, він має намір працювати над створенням ширшого Альянсу, до якого увійдуть кілька політичних сил.

Перший рівень без другого, тобто свій проект без широкого Альянсу, для нього не цікавий. “Я думаю, що Україна задовбалася від усіх цих приватних проектів, які кожен будує під себе. Мало-мальськи якийсь виліз політик – і вже каже:”Все, я будую свій проект, У мене мої 2%, давайте терміново домовлятися”. Я думаю, що потрібно говорити концептуальні речі і в рамках цих концептуальних речей спостерігати. Я прихильник балансу. Баланс-моя релігія. Коли баланс існує, є розвиток для всіх. Коли балансу немає, існують проблеми”.

Якщо перевести це на мову політичних конструкцій, то Аваков позиціонує себе як прихильник парламентської моделі формування уряду. Баланс-це саме про майбутню парламентську коаліцію: вона повинна бути збалансованою. І якщо проінтегрувати позиції всіх учасників коаліції, то в результаті повинен вийти центризм.

“Я відкидаю крайні точки зору-вкрай праву, вкрай ліву. Я-центрист. Але визнаю, що є ліві центристи — такі як Дмитро Разумков, наприклад. Є праві центристи-Володимир Гройсман, Арсеній Яценюк. Є Юлія Тимошенко-вона знаходиться над усіма. Є Олег Ляшко-він просто є. Є Ігор Смешко, напевно з’являться інші люди. Давайте подумаємо про те, щоб всі ці розумні і різні люди спробували зробити ось такий альянс, який дозволить зробити баланс, який би рухав нашу країну вперед. Ось це те, чим я хочу займатися. Так, це політика. Так, це буде. І від цього нікуди не дітися, я цим займатимуся”, – пообіцяв Аваков.

Ведуча Наташа Влащенко поставила уточнююче питання, як саме екс-міністр планує цим займатися – як продюсер або як лідер нової політичної сили. “Я хороший продюсер, організатор, але я думаю, що продюсер — не та роль, яка мені прописана. У нас багато продюсерів перебувають при владі, а потім звільняться. Вони будуть займатися продюсингом, а ми — політичним управлінням країни”, — спрогнозував Аваков.

Сценарії Альянсу
Назвавшись центристом, Аваков залишив собі можливості для політичних маневрів. Він може створити власний проект, чисто центристський, а може домовлятися про об’єднання зусиль з тими, кого він назвав правоцентристами — екс-прем’єрами Гройсманом і Яценюком. Аваков разом з Яценюком був засновником партії “Народний фронт”, за квотою цієї партії він займав пост міністра внутрішніх справ в урядах Яценюка і потім Гройсмана. І в общем-то навряд чи когось здивує, якщо вони опиняться разом в одній команді.

А ось ширші об’єднання під дахом однієї партії навряд чи можливі. І не тільки через протиріччя між політиками, а й через несумісність електорату. Це той випадок, коли механічне об’єднання політичних сил не призводить до підсумовування виборців. Навпаки, люди можуть обуритися таким дивним союзом і відкинути його.

Але ось альянс кількох партій-досить життєздатний проект. Мається на увазі не передвиборний блок з єдиним списком (такі блоки вже десять років заборонені, партії можуть балотуватися тільки окремо), а міжпартійні домовленості. Сенс Альянсу може бути перш за все у встановленні правил гри. Наприклад, учасники альянсу можуть пообіцяти один одному уникати взаємної критики, спільно організовувати акції протесту, можливо, навіть створити координаційний орган.

Щоправда, якщо до Альянсу увійдуть, скажімо, півдюжини партій, то не факт, що кожна з них подолає п’ятивідсотковий бар’єр на виборах до Верховної Ради. Проте, якщо, припустимо, трьом-чотирьом учасницям Альянсу вдасться подолати бар’єр і пройти до парламенту, то, швидше за все, сумарно це буде найпотужніша парламентська сила. Вона стане основою правлячої коаліції і зможе сама вибирати, кого взяти до себе молодшим партнером.

Зрозуміло, що грунтом для об’єднання буде саме бажання ліквідувати єдиновладдя Зеленського і його “слуг”. І Аваков сформулював це досить чітко: “у нас зараз виконавча влада — за рахунок того, що є монобільшість, — вся зосереджена в офісі президента. Цей той мандат, який дали люди-це теж правда. Але немає ніякого балансу-це гігантська проблема”.

Аваков ретельно вибрав момент для свого повернення в активну політику. Судячи з усього, це точно не експромт. І гучним заявам на ток-шоу передували тихі консультації з потенційними союзниками, а також інша підготовча робота, включаючи і опрацювання тієї концепції Альянсу, яка була озвучена 4 листопада. Тому можна припустити, що незабаром нас чекають нові сюрпризи. І не тільки від Авакова, а й від інших політиків, які хочуть відібрати владу у Зеленського та інших “продюсерів”.