Олександр Черненко: “Слуги народу” в нормальному розумінні слова “партія” не існуєNovember 24, 2021

“ДС” 3 листопада Верховна Рада прийняла закон № 5253-1, яким продовжила політичним партіям можливість не звітувати за витрати під час карантину. При цьому в березні НАЗК звинуватило “Слугу народу” в кримінальних правопорушеннях і зупинило держфінансування. Чи не пов’язане прийняття згаданого закону з тим, що партія не хоче скандалів навколо нових порушень? І, до речі, чим карантин так заважає подавати до НАЗК звітність?

А. ч. Карантин, по суті, є просто приводом. Коли ввели перший жорсткий локдаун, ніхто точно не знав, чого очікувати від ковіда і як буде розгортатися ситуація. Тоді цим ще можна було якось аргументувати, але зараз, коли всі без всяких перешкод представляють податкові звіти, а партії чомусь звітність не здають, це важко зрозуміти.

Але вся справа в тому, що партії “Слуга народу” як такої, в нормальному розумінні, не існує. Якби вони здавали звіти, ми б бачили, що там працюють кілька офіційно оформлених працівників, а вся партійна діяльність здійснюється за тіньові кошти, за які вони не можуть звітувати. “Слуги” вчинили звично для себе, фактично перекресливши норму закону, яка приймалася ще в Раді попереднього скликання і мала на меті припинити використання тіньових коштів у політичній діяльності, тобто боротися з політичною корупцією.

Наприклад, вже більше року минуло, а ми досі не знаємо, хто фінансував акцію “5 питань від президента”. Сказали, що СН фінансувала, але від кого і скільки витрачено коштів, невідомо.

Однак деякі партії, незважаючи на те, що така звітність сьогодні необов’язкова, все ж представляють свої звіти. Їм нема чого приховувати, у них все гаразд з партійною бухгалтерією. Це, наприклад, невеликі регіональні політсили “Блок Світличної” разом!”або” Команда Андрія Балоги”, які подали звіти за 2020 рік. І якби все нормально в цьому питанні було в СН, вони б звіти подавали. Тому тут чисто політичні причини приховувати фінансування партії, і це, здається, триватиме нескінченно.

“ДС” чи можна назвати приклади найпоширеніших махінацій при освоєнні партіями держфінансування? А його на 2021 рік виділено, ні багато ні мало, 700 млн грн. Скільки з них дійсно йде на партійне будівництво?

А. ч. Проблема в тому, що наше законодавство дуже широко трактує використання цих коштів на статутну діяльність. Завдяки цьому витрати можна підігнати під що завгодно: від покупки канцтоварів до оплати реклами в ЗМІ або на телебаченні. Свого часу ми виступали з пропозицією зміни законодавства з метою детінізації, конкретизуючи, на що ці кошти можуть йти. У минулому скликанні був випадок: Радикальна партія кількома платежами відправила всі кошти нібито на друк партійної газети, а не на розвиток партійної спроможності і структури.

Якби була нормальна партійна звітність, ми могли б побачити, куди ці кошти йдуть. І не тільки державні, а й внески благодійників. Крім того, звітність могла допомогти визначити, наскільки чисті гроші, що надходять на партійну діяльність. Але в нинішній ситуації ми повернулися до того часу, коли 70% фінансування партій знаходилося в тіні. Є, наприклад, схеми з використанням ФОП, коли вони за завищеними цінами нібито надають послуги, хоча насправді всі ці кошти просто відмиваються.

Варто відзначити, що держфінансування вводилося в першу чергу для малих партій, які повинні жити за пожертвування і партійні внески, які стали б грошима для їх розвитку. Для великих або олігархічних партій ці гроші невирішувані, певний бонус, повноцінне функціонування за такі кошти теж неможливо. На жаль, в українських реаліях багато спотворюється. Тому потрібна чітка регуляція, на що ці гроші можна витратити під чітким контролем НАЗК і суспільства. З контролем, як ми вже згадали вище, проблеми: майже два роки партії звіти не здають. Це не означає, що потрібно відмовлятися від цього механізму, але його потрібно вдосконалювати і робити більш прозорим.

“ДС” вже зрозуміло, що механізм держфінансування не став драйвером, який міг би оцивілізувати партійне будівництво. Чи можна в цьому зв’язку прийняти якісь більш корисні закони?

А. ч. Одним законом про фінансування партій всі проблеми не вирішуються, вони комплексні. Скажімо, коли в економіці є монополія, ухилення від сплати податків в різних областях, то з цим потрібно боротися комплексно і боротися не з наслідками, а з причинами.

Тому потрібно виходити на той рівень, коли партії не тільки житимуть за членські внески та пожертви прихильників, що є нормальних у всьому світі, а й будуть прозорими. Щоб люди могли побачити відповідність витрат на активність і публічну діяльність партії її наявним доходам. Це довгий і комплексний процес, який впирається в дуже багато, згадані вище членські внески реальних прихильників політсил є лише одним з елементів цього.

“ДС” чи є у нашої країни зрозуміла перспектива еволюції політичних партій в структури європейського або американського типу? Які її ключові умови?

А. ч. ключовими моментами є наявність ідеології в партії, чітке коло прихильників, готових фінансово підтримати її. Для цього має пройти певний час, політичні сили повинні викристалізуватися, еволюціонувати таким чином, щоб їхні голови змінювалися, а самі партії продовжували жити, тобто перестали бути іменними проектами. Кілька таких партій у нас вже є, але це скоріше винятки, ніж правила. Тут можна згадати, наприклад,”Свободу”. Більшість українських політсил протягом кількох електоральних циклів втрачали вплив, коли змінювали лідерів, а то й зникали з політичного горизонту.