“Пекельний період”. Чим закінчиться війна між Зеленським і АхметовимNovember 13, 2021

Публічні відносини між Володимиром Зеленським і Рінатом Ахметовим знову загострилися. 10 листопада президент провів засідання Ради нацбезпеки і оборони, після якого секретар РНБО Олексій Данилов повідомив, що найближчим часом на РНБО планують заслухати звіти представників НАБУ у кримінальному провадженні щодо формули “Роттердам+”. Ця справа завжди вважалася зброєю проти компанії ДТЕК Ахметова. І ось зараз цією зброєю вже брязкають на РНБО.

Того ж вечора Зеленський виступив з відеозверненням, в якому торкнувся енергобезпеки. “Щорічно восени і взимку деякі олігархічні структури починають гру під назвою “штучний дефіцит”. Суть дуже проста: розганяються новини про брак вугілля, газу — і попит зростає. Ціна збільшується-платимо ми з вами. Я впевнений, що в цьому році цю гру краще не починати, бо крім вашого дефіциту є цілком реальний наш дефіцит — дефіцит терпіння. А коли у держави закінчується ангельське терпіння, у когось починається пекельний період”.

Прізвище Ахметова не була названа, але всі бажаючі здогадалися, про кого йде мова. У зв’язку з цим у багатьох, звичайно, виникли побоювання, до чого призведе протистояння між Зеленським і Ахметовим, особливо зважаючи на зовнішні загрози — з боку режимів Путіна в Росії і Лукашенка в Білорусі. Питання енергетичної стабільності стає ключовим на найближчі місяці. І для всіх українців дуже важливо, щоб медіавійна між владою і власником найбільших енергоактивів не вилилася в повномасштабну енергетичну катастрофу.

Чому Ахметов не боїться РНБО
Якщо оцінити сили сторін, то об’єктивних передумов для енергетичної війни між Зеленським і Ахметовим немає. Точніше, у Зеленського Немає для цього ресурсів, а у Ахметова — бажання.

Теоретично не можна виключати варіанту, що на РНБО обговорять справу “Роттердам+” і за підсумками обговорення введуть санкції проти Ахметова і його компаній. Можна навіть пофантазувати, що на електростанціях “ДТЕК Енерго” введуть зовнішнє управління під приводом вищих міркувань енергетичної безпеки держави.

Але на практиці це виглядає не більше ніж страшилкою. Тобто слова Данилова і відосик Зеленського після РНБО 10 листопада — це всього лише погрози, розраховані на публіку: мовляв, дивіться, як ми жорстко попередили Ахметова.

Насправді ситуація в енергетиці зараз сильно залежить від доброї волі Ахметова. Місяць тому ДТЕК запустив мінову програму, суть якої полягає в терміновому позаплановому постачанні вугілля партнерам по ринку, в тому числі державній компанії “Центренерго”, для закриття у них короткострокового дефіциту у вугіллі. Перша партія 37,5 тис.т була відвантажена на державні ТЕС компанії “Центренерго” 12 жовтня. Причому поставки здійснюються в борг. “Подальша компенсація даного обсягу через зустрічну поставку буде здійснюватися після нормалізації поставок вугілля у партнерів”, — пояснили в ДТЕК.

Щоб забезпечити себе й інші українські компанії вугіллям, ДТЕК вже кілька місяців поспіль імпортує вугілля з Польщі та США. Зокрема, з поляками підписано дві угоди на поставку 340 тис.т енергетичного вугілля. 22 жовтня стало відомо, що ДТЕК і міжнародна компанія HC Trading домовилися про додаткову партію американського вугілля обсягом 60 тис.т. очікується, що поставка прибуде в Україну в середині листопада. Сумарно обсяг вугілля, законтрактований із США, становить 285 тис. т.

Крім того, електростанції ДТЕК реально рятують українців від віялових відключень електрики по всій країні. У жовтні компанія виробила майже 2,5 млрд кВт-год електроенергії — на 18% більше, ніж у жовтні минулого року. Ці поставки скомпенсували втрати української енергосистеми через простої низки інших генеруючих потужностей.

Ці факти говорять насамперед про те, наскільки погано підготувалися Зеленський і його уряд до опалювального сезону. Якби вільні фінансові ресурси були пущені на завчасну закупівлю вугілля і природного газу, тоді, напевно, він міг би зараз щось диктувати Ахметову. Звичайно, політичні емоції можуть затьмарити будь-які раціональні резони, і Банкова може вистрілити по Ахметову санкціями РНБО. Однак це стане тригером для катастрофічних сценаріїв не тільки для енергосистеми, але і для влади.

Політика замість економіки
Тут напрошується інше питання: а чи не захоче Ахметов скористатися ситуацією для енергетичного шантажу? У пошуках відповіді можна проаналізувати меседжі, що йдуть в суспільство від телеканалів Ахметова. Якби він хотів налякати владу енергетичним колапсом, напевно, йшла б хвиля якихось економічних вимог, без виконання яких шахти і електростанції можуть зупинитися.

Але такої хвилі немає. Натомість з початку жовтня простежується різке зростання політичної критики на адресу влади. І ситуація в енергетиці теж використовується саме для цього — щоб виставити владу в максимально непривабливому світлі.

Банкова зараз нічого не може зробити Ахметову, і саме тому його медіахолдинг так спокійно почав атаку на владу. Складається враження, що час тактичних і ситуативних розбіжностей між Ахметовим і Зеленським залишився в минулому. Тепер розбіжності стали стратегічними і світоглядними. Зеленський бачить переможцем наступних президентських виборів себе, а у Ахметова бачать в президентах людину з яким-небудь іншим прізвищем.

І зараз медіа Ахметова працюють не на те, щоб він виторгував собі якісь бонуси або преференції, а на зниження рейтингу Зеленського. Саме тому медіахолдинг Ахметова дражнить президента Разумковим і цілою низкою інших політиків, які не стримують себе в критиці нинішньої влади. У нас парламентсько-президентська республіка, до того ж чергові парламентські вибори повинні відбутися раніше президентських: нова Верховна Рада повинна бути обрана 29 жовтня 2023 р., а перший тур президентських виборів повинен пройти 31 Березня 2024 р. Тому перший інтерес Ахметова-мінімізувати фракцію “слуг народу” в новому парламенті. Ток-шоу на телеканалах “Україна ” і” Україна 24 “вже зараз системно працюють над розкруткою політиків, які можуть піти на парламентські вибори кількома колонами, щоб максимально охопити електорат, що розчарувався в Зеленському і”слугах”.

Що не поділили Ахметов і Зеленський? Тут не зайве згадати конфлікт між Разумковим і Банковою навколо закону про олігархів. Разумков пропонував, щоб складанням реєстру олігархів зайнявся незалежний орган за участю міжнародних експертів. А Зеленський наполягав, що це повноваження РНБО. Можна вважати, що Зеленський і Ахметов не поділили всього лише дрібниця. Хоча це, звичайно, не дрібниця. Ахметову потрібен парламент, який скасує закон про олігархів як антиконституційний. А Зеленському потрібна абсолютна влада, і саме для цього йому знадобився закон про олігархів. Напевно, при таких розбіжностях важко прийти до загального бачення майбутнього.

Сумнівно, щоб найближчі кілька місяців були вирішальними. Потім опалювальний сезон закінчиться і енергетичний Гачок, на якому сидить Зеленський, втратить своє значення. Але до чергових парламентських виборів ще майже два роки. А через півроку після весни-початок нового опалювального сезону. І події найближчих місяців повинні будуть хоча б підказати, наскільки вдолгу вирішив воювати Ахметов проти Зеленського.