Подвійне дно Разумкова. Чи зуміє “розумна політика” розколоти “Слугу народу”November 13, 2021

Екс-спікер парламенту Дмитро Разумков продемонстрував, як можна зробити великий піар навіть на юридично нікчемній події. Він зібрав підписи 25 депутатів під листом про створення міжфракційного депутатського об’єднання (МФДО) “розумна політика”. “Наступного пленарного тижня головуючий на засіданні повинен офіційно оголосити про його створення!”- похвалився Разумков.

Бунт на колінах
З юридичної точки зору це просто нуль. Згідно з Регламентом Верховної Ради, народні депутати можуть добровільно об’єднуватися в міжфракційні депутатські об’єднання “без реєстрації, кадрового, матеріально-технічного, інформаційного, організаційного забезпечення їх діяльності Апаратом Верховної Ради”, при цьому МФДО “не має прав депутатської фракції (депутатської групи), передбачених цим Регламентом”. Тобто це не більше ніж клуб парламентських симпатиків Разумкова. І його наявність не дасть самому Разумкову ніяких прав, якими володіють лідери депутатських фракцій і груп.

А перетворити МФДО в повноцінну фракцію Разумков не може. Серед 25 потенційних членів лише дев’ять-мажоритарники. Решта 16 (включаючи самого Разумкова) обрані за партійними списками. І якщо вони напишуть заяви про вихід зі своїх фракцій, це згідно з Конституцією буде підставою для дострокового припинення їх депутатських повноважень. Природно, вони цього робити не будуть.

Що ж стосується дев’яти мажоритарників, то їх для створення групи рішуче не вистачає. Згідно з регламентом, кількість осіб у депутатській групі не може бути меншою, ніж кількість осіб у найменшій фракції, сформованій протягом першої сесії. Найменшу фракцію має партія “Голос” — 20 осіб, тому для створення депутатської групи” розумна політика “необхідно не менше 20 нардепів (до слова, у групі” Довіра “— рівно 20 депутатів, у групі” за майбутнє ” – 21).

Таким чином, на даний момент підписи депутатів під листом про створення МФДО — це не більше ніж бунт на колінах. Депутати оголосили про свою симпатію до Разумкова, вигнаного з крісла спікера, — і все.

Проте, з точки зору піару створення МФДО-це для Разумкова прекрасний привід продемонструвати, що він після втрати поста спікера не виявився нікому не потрібним одинаком. Мовляв, дивіться, у мене є значна група підтримки: цілих 25 нардепів з різних фракцій. Разумкову як політику зараз життєво важливо регулярно створювати інформаційні приводи, щоб про нього не забули.

Інструмент розколу
Втім, у Разумкова є можливість використовувати МФДО не тільки для піару, але і як інструмент для розколу “слуг народу”. З цієї точки зору неважливо, який статус має “розумна політика” – МФДО або повноцінної депутатської групи. Важливо те, чи голосує вона як згуртована політична сила.

Можна припустити, що вже на найближчих засіданнях парламенту МФДО кілька разів публічно під час голосування з принципово важливих питань займе позицію, протилежну позиції Володимира Зеленського. В такому випадку Банковій і” слуг народу ” доведеться вибирати між двома поганими варіантами.

Перший варіант-ніяк не реагувати. Але якщо разумківці не будуть вигнані з фракції “слуг”, це дасть привід для насмішок: мовляв, якщо “слуги” терплять знущання від разумківців і бояться виключити їх зі своїх лав, значить, це їм подобається. Напевно, це буде перенесено і на особисте протистояння Зеленського і Разумкова: президент продемонструє безсилля перед екс-спікером.

Другий варіант-виключити фрондерів з фракції. Голосно, з ганьбою. Це саме той варіант, на який розраховує Разумков. Як тільки їх виключать з фракції, вони тут же зможуть створити власну групу, і за це їх вже не можна буде позбавити мандата. Саме тому можна очікувати від МФДО особливо зухвалих витівок, щоб Зеленський люто наказав вигнати їх з фракції і з партії.

Схоже, МФДО-це проект з подвійним дном. На перший погляд – просто піар-іграшка Разумкова, яка допоможе йому тішити своє его. Але під іграшкою захований більш серйозний механізм, призначений для того, щоб створити Зеленському і “слуг” максимум неприємностей. Чи захоче Разумков скористатися цим механізмом і коли саме захоче-прямо відразу або пізніше – це буде залежати, напевно, не стільки від самого Разумкова, скільки від настрою спонсорів цього проекту.

У будь-якому випадку, і при першому, і при другому варіанті, число слухняних Зеленському “слуг народу” (навіть з урахуванням спікера Руслана Стефанчука, першого віце-спікера Олександра Корнієнка і двох нових нардепів Сергія Козиря і Віталія Войцеховського, обраних на довиборах 31 Жовтня) впаде нижче 226. З юридичної точки зору цей факт, знову ж таки, не означатиме нічого. Але з точки зору піару це буде додатковий аргумент для кампанії проти Зеленського, так як правляче монобільшість “слуг народу” перетворилося на фікцію.

Удари у відповідь
У зв’язку з цим, звичайно, цікаво, які можуть бути удари Зеленського і “слуг” по Разумкову і разумковцам. Перший очевидний удар – це відібрати у Разумкова депутатський мандат. Не будемо обговорювати, наскільки це законно. Банкова зараз може дозволити собі домогтися того результату, який їй потрібен, незважаючи на Конституцію. Але важливо інше. З точки зору піару, виграє від цього сам Разумков. Прибравши його з Верховної Ради, Банкова дасть йому в руки незаперечний доказ, що він став жертвою помсти з боку Зеленського.

І навіть якщо у Разумкова відберуть мандат, зовсім не факт, що МФДО “розумна політика” припинить існування. Тут все буде залежати від планів спонсорів проекту. А спонсори, судячи з усього, вже приступили до реалізації наступного етапу, тобто до створення партії Разумкова. Члени МФДО (якщо не всі, то майже всі) напевно увійдуть до складу керівного органу нової партії. І наявність у Разумкова депутатського мандата не матиме зовсім ніякого значення.

Напевно, політтехнологи Банкової намагатимуться дискредитувати команду Разумкова. Справді, в МФДО” розумна політика ” можна знайти і антивакцинаторів, і затятих прихильників російської мови, і оскаженілих прихильників РПЦ, і відвертих антимайданівців. Але точно те ж саме можна сказати і про партію “Слуга народу” та її парламентську фракцію. Розкол стався зовсім не по ідеологічній лінії, а чисто по політичному розрахунку. Можна сказати, що в разумківці записалися ті, хто пов’язує своє світле політичне майбутнє саме з цим ватажком.

Разумкову дуже хотілося підкреслити, що навколо нього об’єдналися депутати з різних фракцій (а не з однієї тільки фракції “слуг народу”). До складу МФДО увійшли два члени фракції “Батьківщина”: Андрій Ніколаєнко і Володимир Кабаченко. 7 жовтня під час голосування про відкликання Разумкова з посади спікера 20 членів фракції “Батьківщина” проголосували за, один проти, четверо були відсутні. Тим єдиним, хто голосував проти, був Ніколаєнко. Кабаченко був відсутній. Чи дійсно обидва вони переметнулися від Юлії Тимошенко до Разумкова-покаже час.